Ecuador 

Ecuador som är Sydamerikas minsta land är mycket rikt på kultur och natur. Det Andiska höglandet, med sitt dramatiska sjö- och bergslandskap bjuder på sagolika vyer och historiska arv från bland annat Inkatiden syns än idag.

Ett besök på Galapagos är ett privilegium och en unik naturupplevelse på djurens villkor. De flesta av djuren på Galapagos har inte lärt sig att vara rädda för människor. Sjölejon leker oblygt med en, havsleguanerna möter lojt ens blick, och unika fågelarter bjuder generöst på vackra parningsdanser.

För en förtrollande insikt i världar långt från svensk vardag, res till Ecuador.

Skriv ut   Tipsa en vän

RESEPROGRAM

Förtrollande Anderna

Att resa genom Anderna är en resa genom tid och rum. Sceneriet ändras dramatsikt och här lever urgamla traditioner vidare. Man kan inte annat än förundras över tekniken av att odla potatis på lodräta berg och fascineras av de vackra textiler som vävs samman av urbefolkningen i Ecuadors Ander. En av höjdpukterna i denna resa är tågresan som går till djävulens näsa för att avslutas vid Inkastaden Cuenca.  

10 dagar / 9 nätter 

Pris från 24 590 kr

Galapagos och Anderna
En komplett resa till Ecuador som innehåller såväl en kryssning på Galapagos som indianmarknad och en resa genom Anderna. 
Börja med en rundresa på fastlandet. Vi åker med ett ånglok genom sockerbetsfält och besöker den kända indianmarknaden Otavalo. Ett par dagar senare åker vi tåg genom vulkanernas aveny och hinner med att besöka Inkastaden Cuenca innan vi avslutar med höjdpunkten, Galapagos!

15 dagar / 14 nätter

Pris från 37 890 kr
Galapagos - Guantanamera

Många är de som drömmer om att en dag få resa till Galapagos och uppleva det rika naturliv som ligger till grund för Charles Darwins teorier om evolutionen. Våra kryssningsfartyg tar max 16 pasagerare vilket gör resan, om möjligt, ännu mer intimare med naturen och djuren. Kryssningsfartyget Guantanamera är vårt "Superior class" alternativ.

9 dagar/8 nätter (5 dagars kryssning)
12 dagar/11 nätter (8 dagars kryssning) 

Pris från 30 695 kr

Galapagos - Sea Man Catamaran

Många är de som drömmer om att en dag få resa till Galapagos och uppleva det rika naturliv som ligger till grund för Charles Darwins teorier om evolutionen. Våra kryssningsfartyg tar max 16 pasagerare vilket gör resan, om möjligt, ännu mer intimare med naturen och djuren. Kryssningsfartyget Sea Man Catamaran är nyrenoverat och vårt "First Class" alternativ. 

9 dagar/8 nätter (5 dagars kryssning)
12 dagar/11 nätter (8 dagars kryssning)

Pris från 34 990 kr


Galapagos - Ö luffa

För dig som vill resa till Galapagos men inte ombord ett kryssningsfartyg har vi tagit fram denna ö-luffningsresa. 

9 dagar / 8 nätter

Pris från 26 100 kr

Amazonas - Tapir Lodge

- Tapir Lodge 
En vistelse i regnskogen är ett besök i en annan värld. Det är inte förrän man befinner sig här, omringad av alla höga träd och grönska som man ser livet. Alla olika sorters träd attraherar tusentals olika insekter och större djur. Tapir lodge ligger i norra Ecuador i en orörd och primär regnskog. Ett äkta äventyr.

4 eller 5 dagars program

Pris från 6 900 kr

Amazonas - Yarina Ecolodge
Yarina Ecolodge ligger en härlig 60 min båtfärd upp längs Napofloden från Coca. I detta område finner vi den största blandningen av djur som fåglar, reptiler och insekter i hela Napo regionen. Lodgen har med åren även öppnat en av Ecuadors största räddningscentrum för Amazonas djur som på ett eller annat sätt skadat sig. 

Yarina Ecolodge är ett 2* alternativ med enkelboende men med fantastisk regnskog där det är upplevelsen som står i fokus. 

3 dagars program eller efter önskemål

Pris från 4 460 kr
Nationalparken Machalilla 3 dagar
Ett måste för alla naturälskare är ett besök i nationalparken Machalilla. Här kan du njuta av vackra naturvandringar, korallrevs snorkling eller dykning, fågelskådning och om du är här under juli - september knölvalskådning. 


Pris från 6 350 kr
 
INCA TOURS kontaktinformation: Malmö: Tel 040 664 50 80 Stockholm: 08 790 30 30 info@inca.se
Bookmark and Share